23 юли 2023 г.
Болки в корема по време на бременност
Лека коремна болка или спазми са нормални по време на бременност. Това е така, защото тялото на жената се опитва да направи място за разширяващата се матка, което води до известна болка. Някои стомашно-чревни смущения също допринасят за дискомфорт. Безобидните коремни спазми по време на бременност обикновено изчезват след почивка или ходене до тоалетна. Въпреки това, в редки случаи коремната болка може да показва сериозно със тояние, което изисква незабавна медицинска помощ.
Причини за болки в корема по време на бременност
Няколко физически и хормонални промени по време на бременност могат да доведат до болки в корема.
1. Запек: Хормонът прогестерон засяга функционирането на долния стомашно-чревен тракт и причинява запек при бременни жени. Натрупването на изпражнения може да доведе до коремен дискомфорт. Пиенето на много течности и консумацията на богата на фибри храна обикновено може да облекчи запека.
2. Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ): Киселините са често срещан признак на ГЕРБ. Повишените нива на прогестерон по време на бременност засягат функционирането на езофагеалния сфинктер (мускулите, които предотвратяват навлизането на стомашна киселина в хранопровода). В резултат на това стомашните киселини са склонни да се връщат нагоре, причинявайки киселинен рефлукс. Това е обичаен дискомфорт по време на бременност и обикновено се решава с промяна на диетата и хранителните навици и лекарства.
3. Разширяване на матката: Мускулните промени, причинени от разширяването на матката, могат да доведат до коремна болка, най-вече в областта на малкия таз. Това е често срещано сред повечето жени. Достатъчната почивка и безопасната рутинна тренировка могат да облекчат болката в таза.
4. Болка в кръглите връзки: Острата болка в корема или областта на бедрото е често срещана през втория триместър. Тази болка се дължи на големите връзки, които се простират от матката до слабините. Внезапно усукване или движение може да усили болката. Болката обикновено продължава няколко секунди и изчезва след почивка. Консултирайте се с Вашия лекар, ако болката се появява често.
5. Контракции на Бракстън-Хикс: Те са известни също като фалшиви родилни болки и се появяват през втория и третия триместър. Тези леки контракции продължават няколко минути и се характеризират със стягане на корема. Но за разлика от истинските родилни контракции, тези фалшиви контракции отшумяват с всяка промяна в движението или позицията. Освен това тези контракции Ви позволяват да продължите с ежедневните си задължения. Ако болките продължават по-дълго и се чувстват болезнени, те могат да показват започващо раждане. Трябва да посетите лекар, ако болките станат по-болезнени и по-чести.
Болката, причинена от горните фактори, рядко представлява заплаха и отшумява сама. Въпреки това, не се колебайте да се свържете с Вашия акушер-гинеколог, ако болката, дължаща се на някоя от тези причини, остане дълго или причинява силен дискомфорт.
Сериозните причини за болки в корема по време на бременност
Понякога коремната болка може да бъде сериозна и изисква медицинска помощ. Болката в такива случаи може да се дължи на следните причини.
1. Извънматочна бременност: По време на тубарна или извънматочна бременност яйцеклетката се имплантира на място, различно от матката, най-често във Фалопиевите тръби. Може да се прояви като прострелваща болка в раменете, корема, замаяност и вагинално кървене. Тази бременност наподобява нормална бременност и обикновено остава неразпозната първоначално. Рискът от извънматочна бременност може да бъде по-висок при жени с предишна анамнеза за безплодие, извънматочна бременност или ендометриоза. Рискът може да бъде по-висок при жени на възраст над 35 години, предишни операции на Фалопиевите тръби или коремна операция или при жени, които са заченали след използване на вътрематочно устройство.
2. Отлепване на плацентата: Това е необичайно състояние, при което плацентата се отделя от матката, прекъсвайки снабдяването на плода с хранителни вещества и притока на кръв. Състоянието обикновено може да възникне през втория или третия триместър и се проявява чрез вагинално кървене, болка в гърба или корема, прогресивни контракции и чувствителна матка. Няколко рискови фактора са бременност над 35-годишна възраст, предишна анамнеза за отлепване на плацентата, травма на корема, тютюнопушене.
3. Инфекция на пикочните пътища: Ако не се лекува навреме, инфекцията може да се разпространи в матката. Основният симптом е болка по време на уриниране, неприятна миризма на урина, инконтиненция (изтичане на урина) или треска. Повечето инфекции на пикочните пътища се лекуват с антибиотици.
4. Спонтанен аборт: Спонтанният аборт е по-чест през първия триместър. Вагиналното кървене е основният признак на спонтанен аборт. Другите признаци могат да включват силна коремна болка и подобни на менструални спазми. Има много причини за спонтанен аборт, включително инфекции по време на бременност, хормонален дисбаланс, проблеми, свързани с матката или шийката на матката, и хромозомни аномалии.
5. Камъни в жлъчката: Променливите нива на хормоните по време на бременност могат да доведат до образуването на камъни в жлъчката. Огромната болка в горната дясна страна на стомаха може да означава камъни в жлъчката. Болката може да се усили след консумация на мазна храна. Въпреки че отстраняването на камъни в жлъчката може да изисква операция, то има добра прогноза.
6. Прееклампсия: Състоянието по време на бременност се характеризира с високо кръвно налягане, наличие на протеин в урината и отоци по краката. Това е тежко състояние, тъй като високото кръвно налягане ограничава притока на кръв към плода и засяга доставката на хранителни вещества.
7. Апендицит: Това е състояние, при което апендиксът е инфектиран и възпален. Тъй като симптомите наподобяват тези на обичайния стомашно-чревен дискомфорт при бременност, диагностицирането на апендицит може да бъде предизвикателство. Симптомите му могат да включват силна коремна болка, гадене, повръщане и треска.
8. Преждевременно раждане: Ако започне раждането преди 37 седмица се нарича преждевременно раждане. Матката започва да се стяга, появяват се регулярни маточни контракции, които са болезнени и болка в кръста.
Ако забележите някой от горните симптоми, свържете се с Вашия лекар.
Как да облекчите болките в корема по време на бременност
Можете да опитате следните съвети за облекчаване на коремна болка, причинена от общи причини.
За да се справите със стомашните болки, експериментирайте с различни позиции за сън и седене, като спане настрани или поставяне на възглавница под корема.
Кога да потърсите лекар
Болката в корема по време на бременност изисква обаждане до лекар, ако се появят следните признаци:
Всички болки по време на бременност може да не са причина за безпокойство. Въпреки това е по-добре да знаете множеството фактори, които могат да повлияят на безопасността на Вас и Вашето бебе. Ако се тревожите за болката, се обадете на Вашия лекар. Вероятно тези спазми по време на бременността са нормални и бързо ще се почувствате по-добре.
Използвани източници:
1. Stomach Pain In Pregnancy.https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/stomach-pain/
2. 4 Common Pregnancy-Related GI Issues And When To Call The Doctor. https://utswmed.org/medblog/4-common-pregnancy-related-gi-issues-and-when-call-doctor/
3. Pregnancy And Heartburn. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12011-heartburn-during-pregnancy#symptoms-and-causes
4. Uterus Pain. https://www.medanta.org/patient-education-blog/what-causes-uterus-pain-in-early-pregnancy/
5. Round Ligament Pain. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-complications/round-ligament-pain-during-pregnancy/