Гестационен диабет

5 януари 2023 г.

Гестационен диабет

Гестационният диабет е вид диабет, който започва по време на бременността. Ако имате гестационен диабет, тялото Ви не може да използва правилно захарта (глюкозата). Това води до по-високи от нормалните нива на захар в кръвта, което може да бъде нездравословно както за Вас, така и за бебето. Тъй като гестационният диабет е състояние, което възниква по време на бременността, това не е същото като наличието на диагностициран диабет преди бременността.

Какви са симптомите на гестационния диабет

Обикновено жените с гестационен диабет нямат симптоми. Повечето жени се диагностицират след рутинни изследвания по време на бременността.

Какво причинява гестационенния диабет

Когато сте бременна, Вашата плацента произвежда хормони, за да помогне на бебето да расте. Тези хормони блокират действието на инсулина в тялото ви (наречено инсулинова резистентност). Жените се нуждаят от 2 до 3 пъти повече инсулин, когато са бременни. Ако вече имате инсулинова резистентност, тялото Ви може да не е в състояние да се справи с тази допълнителна нужда от инсулин. Това ще доведе до твърде високи нива на кръвната захар.

Имате по-висок риск от развитие на гестационен диабет, ако:

  • имате наднормено тегло или наддаватте прекалено много през първата половина на бременността
  • Вие сте на възраст над 35 години
  • имате фамилна анамнеза за диабет тип 2
  • имали сте гестационен диабет при предишна бременност
  • имали сте синдром на поликистозните яйчници
  • имали сте голямо бебе преди
  • приемате някои видове антипсихотични или стероидни лекарства

Как се диагностицира гестационният диабет

На всички жени се препоръчва да се изследват за гестационен диабет, обикновено от 24 до 28 седмица от бременността. Ако сте изложени на по-висок риск, може да бъдете тествани по-рано.

Тестът за гестационен диабет се нарича „орален глюкозо-толерансен тест (ОГТТ). Трябва да гладувате около 10 часа (обикновено през нощта, без закуска). Взема се кръвен тест, последван от 75 g глюкозна напитка и допълнителни кръвни тестове след 1 и 2 часа. Ще трябва да останете в лабораторията за около 2 часа.

Гестационен диабет

Как се контролира гестационният диабет

Ако сте диагностицирани с гестационен диабет, е важно да следвате съветите на Вашия лекар. Контролиране на състоянието и поддържане на нивата на кръвната Ви захар в нормални стойности помага да се избегнат усложнения както за Вас и за Вашето бебе.

Проследяване на нивата на кръвната Ви захар

Вашият лекар ще Ви информира за целеви диапазон на нивата на кръвната Ви захар. Ще трябва да ги проверявате у дома, докато сте бременна. За да тествате нивата на кръвната си захар, убождате пръста си с ланцет и поставяте малка капка кръв върху тестова лента. След това поставяте лентата в глюкомера, който отчита нивото на кръвната Ви захар.

Здравословно хранене

Спазването на план за здравословно хранене е важно за контролирането на гестационния диабет. Яжте малки количества често и се опитайте да не наддавате твърде много. Здравословната диета за жени с гестационен диабет включва:

  • въглехидрати с всяко хранене и лека закуска (разпределете приема на въглехидрати на 3 малки хранения и 2 до 3 закуски всеки ден)
  • разнообразие от храни, които съдържат необходимите хранителни вещества по време на бременност
  • храни с високо съдържание на фибри
  • избягване на храни и напитки, които съдържат много захар
  • ограничаване на мазнините, особено наситените мазнини

Упражнения

Физическа активност с умерен интензитет, която ускорява дишането или сърдечната честота - може да Ви помогне да управлявате нивата на кръвната си захар и намалява инсулиновата резистентност. Най-добрата форма на упражнения, ако имате гестационен диабет, е да включите ходенето в ежедневието си. Винаги първо се консултирайте с Вашия лекар, преди да започнете да спортувате, докато сте бременна.

Лекарства

Ако нивата на кръвната Ви захар остават високи въпреки промените в диетата и режима на упражнения, може да се нуждаете от лекарства за понижаване на нивата на кръвната Ви захар. Доказано е, че както инсулиновите инжекции, така и хапчетата метформин са безопасни за нероденото бебе. Ако вече имате диабет, когато забременеете, обсъдете с Вашия лекар дали ще трябва да смените някое от лекарствата си. Ако се притеснявате да приемате лекарства, докато сте бременна, обсъдете рисковете с Вашия лекар. Не забравяйте, че рисковете от нелекуването на вашия гестационен диабет може да са много по-високи както за Вас, така и за Вашето бебе.

След раждането

Вашето бебе ще се нуждае от специално наблюдение след раждането, тъй като нивата на кръвната му захар може да са твърде ниски за известно време. За да проверят това, ще им бъде направен кръвен тест от петата 2 до 4 часа след раждането. Нахранете бебето си възможно най-скоро след раждането (в рамките на 30 минути), за да поддържате кръвната захар на бебето на безопасно ниво. Ако кръвната захар на Вашето бебе не може да се поддържа на безопасно ниво, то може да се нуждае от допълнителни грижи. Вашето бебе може да получи вливания с глюкоза за повишаване на кръвната захар.

Ако сте имали гестационен диабет, можете да спрете цялото лечение след раждането. Трябва да Ви бъде предложен тест за проверка на нивата на кръвната захар, преди да се приберете вкъщи и на 6-седмичния преглед след раждането. Трябва също да Ви бъдат дадени съвети относно диета и упражнения.

Препоръчително е да правите редовни тестове за диабет тип 2 всяка година, ако планирате нова бременност или ако не се чувствате добре. Ако не планирате друга бременност, трябва да правите тест на всеки 3 години.

Кърменето се препоръчва на жени, които са имали гестационен диабет, защото помага за регулиране както на Вашето тегло, така и на теглото на Вашето бебе.

Може ли гестационният диабет да бъде предотвратен

Гестационният диабет често не може да бъде предотвратен. Но можете да намалите риска, като имате здравословно тегло. Ако сте с наднормено тегло преди да забременеете, добре е първо да опитате да отслабнете.

Ако вече сте бременна и имате наднормено тегло, не се опитвайте да отслабнете сега. Но е важно да поддържате наддаването на тегло в рамките на здравословни граници. Вашият лекар може да ви помогне с това. Избягването на твърде много наддаване на тегло през първите два триместъра е чудесен начин за предотвратяване на гестационен диабет.

Ако сте имали гестационен диабет при предишна бременност, вие сте изложени на по-висок риск да го развиете отново. Вашият лекар може да направи перорален тест за глюкозен толеранс на около 12 до 16 седмици, за да провери нивата на кръвната Ви захар, и след това отново на около 26 седмици.

Какви усложнения могат да настъпят при развитие гестационен диабет

Ако нивата на кръвната Ви захар останат високи по време на бременността, това може да доведе до проблеми със самата бременност, като голямо бебе, спонтанен аборт или мъртво раждане. Раждането на голямо бебе може да доведе до усложнения и наранявания по време на раждането и да увеличи шансовете за Цезарово сечение. Но бебето няма да се роди с диабет.

Ако имате гестационен диабет, вие сте изложени на по-висок риск от развитие на високо кръвно налягане, докато сте бременна и 50% повишен риск от развитие на диабет тип 2 в бъдеще. Вашето бебе също е изложено на по-голям риск от развитие на диабет тип 2 в по-късен етап от живота му.

За да намалите риска от развитие на диабет тип 2:

  • поддържайте здравословно тегло
  • хранете се здравословно
  • бъдете физически активни
  • проверявайте нивата на кръвната си захар

Използвани източници:

Diabetes Australia (Gestational diabetes)

Diabetes Victoria (Gestational diabetes and nutrition)

Baker Heart and Diabetes Institute (Gestational diabetes fact sheet)

Royal Australian College of General Practitioners (Gestational diabetes mellitus)

Diabetes NSW (Preventing gestational diabetes), Elsevier (Patient Education; Gestational diabetes)