Масаж по време на бременност: безопасност, ползи и рискове

7 юли 2022 г.

Масаж по време на бременност: безопасност, ползи и рискове

Масажът за бременни е подобен на нормален масаж на цяло тяло, но с няколко промени, направени за Вашата безопасност и безопасността на Вашето бебе. Масажирането помага за намаляване на болките и дискомфорта при бременност, с които се сблъскват жените, когато напълнеят. Някои бременни жени избират масаж за бременност, за да облекчат възпалените и болезнени мускули. Освен това помага да се отпуснете и успокоите ума и тялото си преди пристигането на бебето.

Безопасен ли е масажът по време на бременност?

Някои майки може да предпочетат да имат масаж през втория или третия триместър или дори по време на раждането, за да помогнат за справяне с родилната болка, но не и през първия триместър поради по-високата честота на спонтанни аборти и по-голямата честота на гадене през първите три месеца .

В по-късните етапи на бременността някои тригерни точки и техники могат да доведат до контракции и да причинят преждевременно раждане. Правете масаж само ако не е налице нито едно от противопоказанията или рисковите фактори.

Ползи от масаж по време на бременност

Смята се, че масажът осигурява релаксация и усещане за здраве. Известно е, че е ефективен при намаляване на депресия, тревожност, болки в гърба и краката. Няколко други предимства са:

  • Облекчава стреса: Бременността може да бъде стресиращ период за повечето жени. Според здравните специалисти, пренаталната масажна терапия може да намали нивата на кортизола, като по този начин намали стреса по време на бременност.
  • Подобрява съня: Бременни жени са участвали или в масажна терапия, или в релаксираща терапия в продължение на пет седмици. Групата с масажна терапия съобщава за по-добър сън в сравнение с групата с релаксираща терапия.
  • Облекчава главоболието: По време на бременност жените може да имат мигренозни главоболия поради хормонални промени и други причини, като дехидратация. Масажната терапия може значително да успокои тригерните точки и да облекчи главоболието.
  • Намалява подуването: Повишеният натиск върху кръвоносните съдове може да доведе до оток или подуване на ставите. Масажът може да намали подуването чрез стимулиране на меките тъкани да намалят събирането на течност в подутите стави.
  • Облекчава киселините: Лек коремен масаж разхлабва миофасциалните тъкани, отпуска нервната система и облекчава налягането в стомаха.
  • Облекчава болката в кръста: Изместването на центъра на тежестта и отпуснатите връзки и ишиасът може да доведат до болка в кръста. Пренатален масаж може да помогне за намаляване на болката.
  • Подобрява кръвообращението: Пренаталният масаж може да подобри кръвообращението във всяка част на тялото, особено на долните крайници, и също така да предотврати разширените вени.
  • Стабилизира хормоните: Изследванията разкриват, че пренаталният масаж може също да активира хормоните на доброто чувство (серотонин и допамин) и да подобри настроението Ви.
  • Подобрява резултатите от раждането: Според констатациите от проучвания, жените, които са получавали пренатален масаж, са имали по-малко болка и са имали по-кратко раждане с малка нужда от лекарства.
  • Намалява риска от преждевременно раждане: В проучване на бременни жени, диагностицирани с депресия, е предписана масажна терапия. Това не само помогнало за намаляване на депресията, но също така намалило шансовете за преждевременно раждане и бебета с ниско тегло при раждане.

Масажът може да облекчи някои болки и да отпусне тялото и ума Ви, но тъй като включва оказване на натиск върху някои точки, може ли да има някакви рискове?

Има ли някакви странични ефекти от пренаталния масаж?

Пренаталният масаж може да има някои странични ефекти.

  • Ако имате гадене и виене на свят, масажът може да ги влоши, особено през първия триместър.
  • Докато някои хора вярват, че пренаталният масаж през първия триместър може да доведе до спонтанен аборт, няма достатъчно доказателства, които да го обосноват.

Имайте предвид, че трябва да направите масажа от сертифициран масажист или лицензиран масажист, който има опит в пренатален масаж.

Масаж по време на бременност: безопасност, ползи и рискове

По какво се различава пренаталният масаж от типичния масаж?

Пренаталният масаж се различава от общия масаж по отношение на точките на натиск, които се стимулират от масажиста. Общата масажна терапия е модифицирана по следните начини, за да бъде по-безопасна и удобна за бременни жени

  • В допълнение към гърба, коремът може да се масажира нежно, за да се повиши влажността и еластичността на кожата на корема, за да се намалят стриите.
  • Коремът и точките на натиск по глезена, стъпалото и сакрума не се използват, тъй като предизвикват контракции или предизвикват раждане.
  • Етеричните масла като градински чай, розмарин и канела, които се считат за неподходящи по време на бременност, се избягват.
  • Не се прилага дълбок натиск върху тъканите, за да не навреди на Вашето бебе.
  • Шведският стил на масаж се практикува с помощта на възглавници, подложки и други поддържащи аксесоари, за да Ви осигури комфорт. Той използва дълги удари към стегнатите мускули и се фокусира върху подвижността на ставите.

Добрият масаж за бременност е персонализиран според Вашите предпочитания и специфичните изисквания на тялото ви.

Какво се случва по време на пренатален масаж?

  • През второто и третото тримесечие не можете да лежите по гръб за масаж поради уголемения корем и натиска върху дишането Ви, когато термина е наближил. По това време е по-лесно да легнете настрани, добре поддържани с възглавници под корема и между краката.
  • Вашият масажист обикновено започва с шията, раменете, главата и преминава надолу по ръцете и краката.
  • Може да бъдете помолени да се преобърнете на една страна, позиция, в която можете да останете с помощта на поддържащи възглавници. В тази позиция ще прекарате около две трети от общото време.
  • Пълният масаж обикновено продължава 60 минути, но понякога може да достигне до 90 минути.

Кога трябва да избягвате пренатален масаж?

  • Вашата бременност попада в категорията с висок риск
  • Имате раздразнителна матка или признаци на преждевременно раждане
  • Имате алергични реакции към масажните масла
  • Имате индуцирана от бременност хипертония или прееклампсия
  • Имате фрактура на кост или кръвен съсирек
  • Имате кожно заболяване или нараняване като отворени рани, изгаряния, екзема или друга кожна инфекция
  • Масажът Ви кара да се чувствате замаяни или Ви причинява главоболие
  • Чувствате, че масажът е твърде енергичен. В този случай общувайте с масажиста, за да бъде масажът нежен

Можете ли да опитате пренатален масаж у дома?

Можете да помолите Вашия партньор или друг член на семейството да направи масажа. Можете да разгледате някои онлайн видеоклипове или да изберете ръководство с инструкции за пренатален масаж. Може да не е толкова задълбочен като професионален масаж, но ще Ви помогне да се отпуснете. Не може обаче да се прави върху чувствителните части и човекът, който Ви масажира, трябва да внимава да не оказва излишен натиск. Можете също да опитате това петминутно решение за себе си:

Изберете тихо място у дома. Седнете и затворете очи. Внимателно завъртете главата си във всяка посока и след това масажирайте слепоочията си с кръгови движения. Поемайте дълбоко въздух, докато го правите. След това починете по гръб и изпънете ръцете си над главата. Вдигнете ръцете отстрани и продължете да дишате дълбоко.

Използвани източници:

Susan G. Salvo

Mosby’s Pathology for Massage Therapists

Tiffany Field

Pregnancy and labor massage

University of Minnesota Health

Five Things You Should Know About Prenatal Massage;

J Psychosom Obstet Gynaecol (1999)

Pregnant women benefit from massage therapy

Pfaffenrath V and Rehm M;

Migraine in pregnancy: what are the safest treatment options