Хранене през четвъртия месец от бременността – кои храни да ядете и кои да избягвате

3 август 2023 г.

Хранене през четвъртия месец от бременността – кои храни да ядете и кои да избягвате

Когато навлезете в 4-ия месец, вероятно ще се освободите от гадене, подуване на корема, повръщане и т.н. Така че вероятно бихте искали да хапнете любимите си храни, които сте пропуснали през първия триместър. Въпреки това е важно да знаете какво трябва и какво не трябва да консумирате за здравословна и безопасна бременност.

Какво се случва с бебето

Целта на втория триместър е растеж. До четвъртия месец от бременността Вашето бебе е напълно оформено. Всеки орган, включително мозък, бъбреци, гръбначен мозък, очи, пръсти на краката, пръсти на ръцете, бели дробове и сърце е оформен и напълно функциониращ. До края на този месец Вашето бебе ще е дълго около 15 см и ще тежи около 110 грама.

Тялото работи усилено, за да се натрупа калций в костите на бебето и да се развиват всички органи. Вашият хранителен режим през четвъртия месец от бременността трябва да бъде по-насърчаваща растежа и по-питателна. Ето някои храни, които трябва и не трябва да консумирате през четвъртия месец от бременността.

Какво да консумирате през четвъртия месец от бременността

Ето план за хранене, който можете да следвате през 4-ия месец от бременността.

1. Високо съдържание на фибри: Това е идеалният момент да започнете да намалявате риска от запек в по-късните срокове на бременността, а също и след раждането. Уверете се, че добавяте много фибри в ежедневието си от 4-ия месец на бременността във всяко хранене. Храни с високо съдържание на фибри са пълнозърнести храни, овес и зелени зеленчуци. Изберете пълнозърнест хляб, обогатен с желязо, вместо обикновен бял хляб. Бъдещите майки трябва да се стремят да консумират 28 гр. фибри дневно.

2. Мастни киселини: Уверете се, че Вашият хранителен режим съдържа достатъчно количество Омега 3, 6, 9 мастни киселини, като приемате храни като сладководна риба, консервирана риба тон, ядки и зехтин. Бебето и тялото Ви се нуждаят от тези киселини, за да намалят риска от преждевременно раждане, ниско тегло при раждане и умствено и когнитивно изоставане при бебето.

3. Млечни продукти: Вашето тяло и това на бебето все още се нуждаят от нарастващи количества калций. Вашият лекар вероятно ще Ви предпише медикамент с витамин D и калций при навлизане в четвъртия месец на бременността. Можете да помогнете на Вашето бебе да развие по-здрави кости, като добавяте около един литър/килограм млечни продукти на ден. Изпийте 2 чаши мляко или хапнете 500 гр. извара. Те действат като добри добавки към Вашите витамини с калций.

4. Месо: Ако гаденето е изчезнало, можете да включите месо в хранителния си режим; но се уверете, че е измито и сготвено много старателно. Недопеченото месо може да носи опасни вируси и бактерии. Храните от групата на месото са добър източник на висококачествен протеин, желязо, цинк и витамини от група В.

5. Плодове: Пресните плодове са задължителни през цялата бременност, тъй като съдържат много витамини и минерали; плюс, те са с високо съдържание на вода и/или фибри. Пресните плодове са за предпочитане, тъй като не съдържат консерванти и изкуствени оцветители. Четвъртият месец от бременността може да предизвика киселини. Ето защо пресните сезонни плодове трябва да бъдат неразделна част от храненето през четвъртия месец от бременността.

6. Богати на желязо храни: Бързият растеж на плода, започва от четвъртия месец и се нуждае от повече желязо. През цялата бременност жените се нуждаят от два пъти повече желязо, отколкото прди това. Препоръчителният прием е 3 милиграма на ден и 44 μg на килограм телесно тегло дневно. Има значително увеличение на нуждите от желязо от първия до последния триместър.

Тялото Ви трябва да произведе 3-6 допълнителни литра кръв за Вашата бременност. Богатата на желязо храна Ви помага да произвеждате повече кръв, като така се подпомага по-добрия растеж на бебето. Добавете към ежедневието си храни като ядки, леща, яйца, сушени плодове и пълнозърнести продукти. Също така, консултирайте се с Вашия лекар, преди да започнете каквито и да било добавки с желязо.

Какво НЕ трябва да консумирате през четвъртия месец от бременността

Въпреки че решаващият първи триместър приключи и вече можете да очаквате с нетърпение Вашето бебе и неговите лудории, все още има някои предпазни мерки и храни, които трябва да се избягват през 4-ия месец от бременността, за да се гарантира безопасността на бебето.

1. Меко сирене: Често тези сирена се правят от непастьоризирано мляко и могат да съдържат вредни бактерии. Затова избягвайте меките сирена от всякакъв вид. Винаги можете да изберете храни, съдържащи твърдо сирене, тъй като има ниско съдържание на вода. Ниското съдържание на вода го прави по-малко податлив на болестотворни микроорганизми.

2. Морска риба: Доколкото е възможно, избягвайте морската риба, тъй като тя е пълна с метилживак, съединение, което може да причини умствена изостаналост на плода. Ако не можете без риба, изберете сладководни видове.

3. Улична храна: Въпреки че изглежда много изкушаващо, уличната храна трябва да се избягва. Няма гаранция за чистотата и свежестта на хранителните продукти и съдовете. Уличната храна може да причини хранително отравяне и други болести, предавани от водата, като тиф.

4. Твърде големи количества сушени плодове: Въпреки че чаша сушени плодове е добра за Вас, избягвайте да приемате твърде много сушени плодове през четвъртия месец на бременността. Те са много сладки и вкусни, но при някои жени могат да причинят преждевременни контракции.

5. Женско биле: Известно е още като сладък корен или сладник. Тази билка може да предизвика контракции. Затова избягвайте женско биле и екстракти от женско биле. Някои проучвания показват, че консумацията на женско биле по време на бременност може да увеличи риска от мъртво раждане.

6. Кофеин: Майките също се съветват да ограничат консумацията на напитки, съдържащи високи нива на кофеин или да ги избягват, ако могат. Някои от обичайните източници на кофеин включват кафе, шоколади, чай и други хранителни продукти, съдържащи тези съставки. Това е така, защото въпреки че бебето е напълно оформено, тялото му все още не може напълно да метаболизира кофеина. Кофеинът също намалява доставянето на достатъчно кръв към плода чрез свиване на кръвоносните съдове в плацентата.

Когато планирате Вашата диета за 4-ия месец на бременността, имайте предвид, че това е началото на Вашия втори триместър, когато Вашето бебе започва значително да расте. Въпреки че симптомите, свързани с бременността, може да отшумят, трябва да продължите да приемате добре балансирана храна, богата на хранителни вещества, стимулиращи растежа и развитието на бебето. Трябва да внимавате с някои храни, които могат да навредят на бременността Ви, като меко сирене, морски дарове и нездравословна храна. Правилното хранене през четвъртия месец може да гарантира доброто здраве на бебето през този триместър и да постави основата за стабилно развитие през следващия триместър.

 Хранене през четвъртия месец от бременността – кои храни да ядете и кои да избягвате

Използвани източници:

1. Michelle A. Kominiarek; (2016); Nutrition Recommendations in Pregnancy and Lactation. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5104202/ .

2. Rachelle A. Pretorius and Debra J. Palmer; (2021); High-Fiber Diet during Pregnancy Characterized by More Fruit and Vegetable Consumption. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7824257/

3. Nutrition during pregnancy. https://www.acog.org/womens-health/faqs/nutrition-during-pregnancy.

4. Nutrition and physical activity. https://www.health.gov.au/resources/pregnancy-care-guidelines/part-c-lifestyle-considerations/nutrition-and-physical-activity

5. Prenatal nutrition. https://www.med.umich.edu/pfans/_pdf/hetm-2017/0417-prenatalnutrition.pdf