Пробиотици по време на бременност

5 октомври 2023 г.

Пробиотици по време на бременност

Пробиотиците не само помагат за по-добро храносмилане, но и могат да предотвратят тежки усложнения при бременност. Пробиотиците придобиха голяма популярност поради огромните ползи, които имат. С нарастващата осведоменост е очевидно, че повечето бъдещи майки ще искат да знаят дали консумацията на пробиотици по време на бременност е полезна. Пробиотиците се определят като живи микроорганизми, които приложени в нормални количества, предоставят ползи за здравето на човека. Пробиотиците се намират естествено в различни хранителни продукти.

Как действат пробиотиците по време на бременност

Различните пробиотици съдържат различни микроорганизми и могат да доведат до различни ефекти. Пробиотиците помагат за модулиране и поддържане на естествения баланс на бактериалната флора в тялото, особено в червата. Те стимулират растежа на полезните бактерии и инхибират растежа на вредните бактерии. Намаляването на лошия бактериален товар може да помогне за предотвратяване на инфекции и да подобри цялостното здраве и благосъстояние. Проучване съобщава, че използването на пробиотици по време на бременност насърчава имунопротективния потенциал на кърмата, което може да намали рисковете от кожни проблеми (дерматити) през първите две години от живота на бебето.

Безопасно ли е да се приемат пробиотици по време на бременност

Пробиотиците обикновено се считат за безопасни по време на бременност и може да не причинят неблагоприятни ефекти. Освен това настоящите научни доказателства не показват вероятността от значителни рискове или вредни ефекти върху здравето на майката или плода. Въпреки това, бъдете внимателни, когато купувате пробиотици, за да сте сигурни в тяхното качество. Консултирайте се с Вашия лекар, преди да започнете прием на пробиотици.

Ползи от приема на пробиотици по време на бременност

Пробиотиците са свързани с различни ползи за здравето на майката и плода.

1. Регулиране на теглото Поддържането на здравословно тегло е от решаващо значение по време на бременност, тъй като излишната телесна мазнина може да причини усложнения по време на бременността. Проучване в малък мащаб показа, че пробиотиците и здравословната диета по време и след бременност намаляват обиколката на талията, като помагат за предотвратяване на затлъстяването.

2. Подобряване на храносмилането Повишените нива на прогестерон по време на бременност причиняват отпускане на гладката мускулатура, което води до бавно храносмилане в стомаха и червата. Нарастващата матка също може да упражнява натиск, причинявайки запек и бавно движение на храната. Консумирането на пробиотици по време на бременност може да помогне на храносмилателната система да работи по-ефективно.

3. Помагат в борбата с гаденето и повръщането Гаденето и повръщането могат да засегнат около 85% от всички бременни жени, особено през първия триместър на бременността. Проучване показва, че консумацията на пробиотици по време на бременност може да намали интензивността на гаденето и повръщането.

4. Лекуват гестационен диабет Доказано е, че приемът на пробиотици по време на бременност при спазване на здравословна диета намалява появата на гестационен диабет.

5. Намаляват риска от прееклампсия Мащабно проучване установи, че жените, които приемат пробиотични млечни продукти всеки ден или няколко пъти седмично, имат намален риск от прееклампсия. Пробиотиците могат да играят роля в модифицирането на кръвното налягане, които са характерни за прееклампсията.

6. Лекуват бактериална вагиноза Лактобацилите, здравите бактерии във влагалището, предотвратяват растежа на патогенни бактерии, като произвеждат различни антимикробни агенти.

7. Помагат за справянето със следродилната депресия Много жени изпитват следродилна депресия след раждане. Проучванията показват, че редовният прием на пробиотици влияе положително на мозъчната дейност чрез взаимодействие с микробиотата на човека. Някои видове пробиотици могат да помогнат за предотвратяване или лечение на симптоми на следродилна депресия, включително напрежение и тревожност.

8. Помагат за предотвратяване на мастит Маститът е възпаление на гръдната жлеза и се среща при кърмещи майки. Пероралното приложение на пробиотици по време на късна бременност може да помогне за следродилната профилактика на инфекциозен мастит.

9. Намалява симптомите, свързани със синдрома на раздразнените черва При приемане на пробиотици се наблюдава намаляване на тежестта на заболяването при хора със синдрома на раздразнените черва. Пробиотиците могат също да улеснят чревната мобилност и метаболизма. Въпреки това, не ги приемайте без консултация с Вашия гинеколог.

 Пробиотици по време на бременност

Кой пробиотик е по-полезен по време на бременност

Пробиотиците, съдържащи Lactobacillus rhamnosus и Bifidobacterium, са най-широко използваните за дългосрочни ползи. Някои пробиотици може да съдържат други хранителни вещества, като калций, фолиева киселина и омега-3 мастни киселини, полезни за бременните жени. Въпреки това се препоръчва да се консултирате с Вашия лекар, за да определите безопасността на пробиотиците преди техния прием.

Колко честа е консумацията на пробиотици по време на бременност

Според проучване около 1,3 до 3,6% от бременните жени в САЩ и 13,7% в Холандия използват пробиотици, за да намалят риска от преждевременно раждане. Забелязва се, че повечето жени в детеродна възраст приемат пробиотици за стомашно-чревни разстройства.

Някои пробиотици, налични на пазара, може да се нуждаят от охлаждане. Прочетете етикета или указанията за употреба за безопасно съхранение.

Източниците на пробиотици

Пробиотиците се предлагат на пазара под формата на хранителни добавки. Някои ферментирали храни също са добър източник на пробиотици. Важно е обаче да знаете, че не всички ферментирали храни съдържат добри бактерии, тъй като печенето и консервирането могат да ги унищожат. Млечните продукти също съдържат пробиотици, но не забравяйте да изберете пастьоризирани продукти.

Естествени храни, които съдържат пробиотици:

  • Кисело мляко
  • Кефир
  • Кисели краставички
  • Комбуча
  • Кисело зеле
  • Темпе
  • Кимчи
  • Хляб с квас
  • Мътеница
  • Някои сирена

Зеленчуците и плодовете, ферментирали в сол и вода, могат да бъдат добър източник на пробиотици.

Пробиотиците съдържат живи полезни бактерии, които имат потенциала да подобрят здравето чрез инхибиране на растежа на болестотворни патогени. Доказано е, че приемането на тези хранителни добавки предоставя различни ползи за здравето на майката и плода чрез намаляване на риска от усложнения, свързани с бременността. Въпреки това е препоръчително да се консултирате с Вашия лекар, преди да започнете какъвто и да е пробиотик по време на бременност, за да избегнете рискове или лекарствени взаимодействия.

Пробиотиците могат да помогнат за възстановяване на баланса между добрите и лошите микроби. Консумацията на висококачествени пробиотици по време на бременност може да помогне за намаляване на риска от различни усложнения, свързани с бременността.

Използвани източници:

1. Probiotics In Food. https://www.fao.org/3/a0512e/a0512e.pdf

2. Probiotics: What You Need To Know. https://www.nccih.nih.gov/health/probiotics-what-you-need-to-know#:~:text=Probiotics%20might%3AInfluence%20your%20body’s%20immune%20response

3. Probiotics During Pregnancy. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/probiotics-during-pregnancy/

4. Samuli Rautavaet al.; (2002); Probiotics during pregnancy and breast-feeding might confer immunomodulatory protection against atopic disease in the infant. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11799376/

5. Probiotics. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Probiotics-HealthProfessional/#:~:text=The%20seven%20core%20genera%20ofEnterococcus%2C%20Escherichia%2C%20and%20Bacillus.*****