10 юни 2023 г.
Синузит при бебетата
Инфекцията на синусите при бебета, грипът или обикновената настинка са честа причина за запушен нос и други подобни симптоми. При тези симптоми тъканната обвивка на носната кухина и областите на синусите се подува поради възпаление на кръвоносните съдове, което възниква след инфекцията. Както синузитът, така и обикновената настинка са различни един от друг и тази разлика може да се отбележи, като се обърне внимание на симптомите и възрастта на бебето/детето. В случай на обикновена настинка симптомите обикновено изчезват в рамките на седем до десет дни, докато в случай на синузит те могат да продължат около 12 дни или повече.
Какво представлява синузита
Синусите са малки въздушни пространства в костите около носа. Четири комплекта кухи пространства са разположени в скулите, челото, отстрани на носа и зад носните проходи пред мозъка. Синусите в скулите се наричат максиларен синус, челото – фронталния синус, зад носните проходи – етмоидални синуси, а дълбоко в мозъка – сфеноидален синус.
Синусовите кухини се развиват само с възрастта – те не са развити при новороденото, максиларният синус се развива около три до пет годишна възраст, фронталният синус по-близо до пет годишна възраст, а по-дълбоко разположеният сфеноидален синус едва в юношеството.
Инфекцията атакува тези въздушни пространства в костите и понякога те са подути. С прости думи, синузитът е възпаление на лигавицата на носа и синусите. Лигавиците, които покриват устата и носа, също покриват синусите. Синузитът е възпаление на синусите поради вирусни или бактериални инфекции.
В зависимост от продължителността на симптомите синузита може да бъде:
Ако подозирате, че детето Ви страда от синузит, разумно е незабавно да се консултирате с педиатър. Това помага да се определят правилно причините и да се вземе решение за подходящо лечение.
Симптоми на синузит
Според Американската академия по педиатрия симптомите на настинка като секреция от носа и кашлица, която продължава повече от десет дни без никакво подобрение, показват инфекция на синусите.
Проверете за следните симптоми на инфекция на синусите при деца:
В редки случаи бактериалната инфекция на синусите може да се разпространи в централната нервна система или окото, показвайки симптоми като:
Проверявайте симптомите на Вашето дете и не отлагайте консултацията с педиатър. В случай, че детето Ви е страдало от хроничен синузит, е необходима незабавна медицинска намеса. Хроничният синузит може значително да повлияе на качеството на живот.
Причини за инфекция на синусите при бебета
Синусовата инфекция обикновено се наблюдава след настинка, алергично възпаление или инфекция на горните дихателни пътища.
Възпалението на носния проход блокира отварянето на параназалните синуси. Вирусният синузит се придружава от настинка. Синузитът обаче може да възникне и поради бактериални инфекции. Алергиите също водят до синузит, тъй като увеличават производството на слуз и причиняват подуване на носната тъкан.
Други възможни състояния, които биха могли да блокират синусите са:
Синузит не може да бъде диагностициран лесно у дома, тъй като симптомите са общи и често се припокриват със симптомите на обикновена настинка и алергия. За да се постави правилната диагноза, е необходима навременна педиатрична консултация.
Как се диагностицира синузит при бебета
Много родители, а в някои случаи дори лекарят може да диагностицират погрешно инфекция на синусите. Хрема със зелена слуз може да не е признак на синузит. Може да е обикновена настинка, която не се нуждае от специфично лечение.
УНГ специалист ще прегледа щателно носа, гърлото и ушите на бебето и ще Ви разпита за историята на подобни проблеми, за да диагностицира медицинското състояние. Може да са необходими допълнителни тестове за диагностициране на синузит.
След поставяне на диагнозата лекарят ще предпише съответното лечение.
Лечение на синузит
След като лекарят потвърди синусна инфекция при Вашето бебе, той може да предложи следните лечения.
1. Спрейове за нос: Спрейовете за нос с физиологичен разтвор могат да осигурят временно облекчение от запушване. Солената вода или капките за нос помагат за разреждане на секретите и подобряване на функционирането на лигавицата. Промивайте всяка ноздра с физиологичен разтвор поне четири пъти на ден. При хроничен синузит при деца се предписват инхалаторни кортикостероидни лекарства, като капки за нос или спрейове. Ако носът на Вашето бебе все още изглежда запушен и причинява дискомфорт, други алтернативи са назален аспиратор или назална спринцовка за почистване на носа на бебето.
2. Антибиотично лечение: Ако детето Ви има бактериален синузит, може да се наложи да давате антибиотици най-малко десет дни и максимум 21 дни. При дете с остър синузит симптомите трябва да се подобрят в рамките на първите дни от лечението. Завършете антибиотичното лечение, дори ако състоянието на детето се подобри. Не давайте антихистамини и деконгестанти без рецепта на деца под две години.
3. Хирургично лечение: Бебето може да се подложи на операция, ако симптомите на синузит продължават въпреки медицинската терапия.
Ендоскопската операция на синусите е опция при тежка инфекция на синусите. Това е функционална операция, при която лекарят отваря естествения дренажен път на синусите на детето, за да го направи по-широк. Отварянето на синусите позволява циркулация на въздуха, което в крайна сметка води до намален брой инфекции на синусите.
В някои други тежки случаи хирургичното лечение може да включва отстраняване на аденоидната тъкан зад носа. Аденоидната тъкан може да не блокира директно синусите, но нейната инфекция, наречена аденоидит, причинява симптоми, подобни на синузит.
Децата с инфекция на синусите стават капризни, тъй като им е трудно да дишат. Ситуацията може да бъде изключително трудна не само за детето, но и за родителите. Така че е добре да се опитате да предотвратите атаката, вместо да се фокусирате върху лечението.
Как да предотвратим риска от синузит при деца
Няколко стъпки могат да помогнат за безопасността на Вашето бебе:
Не позволявайте на бебето си да играе във вода или да използва хлорирани басейни, тъй като това може да раздразни синусите и да влоши състоянието.
Няма конкретна възраст, когато инфекциите на синусите могат да станат по-разпространени при бебетата. Но проучванията подчертават, че преди три години около 10% от децата може да са преживели период на остра бактериална инфекция на синусите поне веднъж.
Инфекцията на синусите е обезпокоителна за децата и родителите. Важно е да се прави разлика между простата инфекция на горните дихателни пътища и по-инвазивния синузит. Вашето бебе може да стане неспокойно, раздразнително и да плаче непрекъснато поради симптомите, включително запушен нос, кашлица, леко повишена температура и подути очи и нос. Тъй като бебетата са предразположени към такива инфекции, можете да се съсредоточите върху предотвратяването на риска от по-инвазивна инфекция, като следвате няколко съвета като поддържане на подходяща хигиена и чистота у дома, избягване на излагане на алерген, редовно проветряване на къщата и т.н. Въпреки това, ако инфекцията на синусите на Вашето дете продължава повече от 10-15 дни, най-добре е да се свържете с педиатър, за да улесните навременната медицинска помощ.
Използвани източници:
1. Stuffy or runny nose – adult; U.S National Library of Medicine
2. Common Cold; University of Rochester
3. Sinusitis; U.S National Library of Medicine
4. Sinusitis in Children; Stanford Children’s Health
5. Sinus Infection; American College of Allergy, Asthma and Immunology