3 ноември 2023 г.
Размери и форма на бременното коремче
Измерването на размера на корема по време на бременността помага да се разбере растежът на бебето. Въпреки това, размерът и формата на бременния корем може да варира при всяка жена. Някои може да имат сравнително по-малък корем за жените в същите седмици на бременността, докато други може да имат по-големи размери. Проследяване и записване на размерите на корема в различните гестационни срокове може да Ви помогне да разберете скоростта на растеж на Вашия корем и да видите дали има постепенно увеличаване или намаляване на размера.
Има ли значение размерът на корема по време на бременността
Размерът на Вашето бременно коремче може да не е повод за безпокойство. Коремът Ви може да е голям, малък, заострен, кръгъл или висок, но това не е задължително да повлияе на бременността. Някои хора може да се опитат да отгатнат пола, здравето и нарастването на бебето, като гледат корема Ви, но не трябва да се притеснявате какво ще каже някой друг освен Вашия лекар.
Размерът на корема Ви определя ли пола и размера на бебето
Размерът и формата на корема не определят нито размера, нито пола на бебето. Големият корем може да се дължи на наднормено телесно тегло или увеличено количество на амниотичната течност, докато малкият корем може да се дължи на по-малко количество околоплодна течност или ако това е първа бременност. Размерът на корема няма нищо общо с пола на бебето.
Може ли размерът на корема да покаже точния етап на бременността
Размерът на корема не е показател за етапа на бременността. Размерът на корема по време на различните фази на бременността е различен при всяка жена в зависимост от типа и размера на тялото. Независимо от размера на корема, уверете се, че поддържате здравословно тегло, тъй като наднорменото или поднорменото тегло по време на бременност може да повлияе на растежа на бебето. Най-добре е да не сравнявате корема си с този на други бременни жени, тъй като размерът му може да зависи от няколко фактора.
Какви фактори определят размера на Вашия корем
Следните фактори могат да определят размера и формата на бременния корем:
1. Първа бременност: Ако това е първата Ви бременност, може да имате по-малък корем, тъй като коремните мускули не са били разтягани толкова преди. Мускулите, които държат Вашето бебе високо, се чувстват по-стегнати и по-тонизирани. Освен това размерът вероятно ще бъде по-малкък, отколкото би бил при втората или следващите бременности.
2. Втора или следваща бременност: Първата бременност може да разтегне коремните мускули и да ги направи доста гъвкави. Освен ако не се занимавате с фитнес или не спортувате активно, мускулите Ви може да не възвърнат първоначалната си форма или тонус. Така че може да забележите по-голям корем от преди. Това не означава, че Вашето бебе ще бъде по-голямо.
3. Количеството на амниотичната течност: По време на бременността индексът на амниотичната течност продължава да се променя. Средният индекс на амниотичната течност при нормална бременност е повече през втория триместър, докато през третия триместър е сравнително по-малък. Въз основа на производството на тази течност, но не и на размера на Вашето бебе, коремът Ви може да изглежда малък или голям.
4. Промяна в позициите на бебето: От втория триместър бебето става активно и започва да се движи вътре в корема. Това може да промени формата и размера на корема Ви. Например, Вашето бебе може понякога да се движи от едната страна на другата, променяйки леко формата на корема.
По време на последния етап от бременността, главата обикновено се движи надолу в таза, което прави корема да изглежда по-голям в долната част. Това означава, че позицията на бебето може да повлияе на размера и формата на корема.
5. Височина на майката: По-високите жени имат по-дълъг торс, което дава повече пространство за растеж на бебето. И така, докато бебето расте, коремът расте нагоре, а не навън. От друга страна, по-ниските жени ще имат по-малко пространство и бебето им ще се бута навън, а не нагоре.
Размери на корема по време на бременността
Приблизителни размери, измервания и промени на бременното коремче, които могат да варират при всяка отделна жена:
Първи месец (седмица 1-4)
Втори месец (седмица 5-8)
Трети месец (седмица 9-13)
Четвърти месец (14-17 седмица)
Пети месец (седмица 18-21)
Шести месец (седмица 22-26)
Седми месец (седмица 27-30)
Осми месец (седмица 31-35)
Девети месец (седмица 36-40)
В случай, че не забележите горните промени, не се паникьосвайте и не предполагайте, че нещо не е наред. Консултирайте се с Вашия акушер-гинеколог, ако се притеснявате относно формата или размера на корема си.
Измерването на височината на матката е най-точният начин за определяне на растежа на бебето. При всеки преглед Вашият акушер-гинеколог ще измерва височината на фундуса. Височината на фундуса е измерването от срамната кост до горната част на матката. Тя расте с около един сантиметър на седмица и на около 20 седмици от бременността матката е на нивото на пъпа. Всяка седмица височината на фундула трябва да е равна на Вашата гестационна седмица. Ако се открие отклонение повече от три сантиметра, ултразвуковият преглед за измерване на растежа на бебето може да помогне да се определи дали Вашето бебе е твърде голямо или твърде малко.
Често срещани притеснения относно бременното коремче
1. Малък корем: Ако имате малък корем и Вашият лекар Ви каже, че е нормално, тогава не е нужно да се тревожите за това. Една от тревожните причини за малък корем може да бъде олигохидрамнионът или ниската околоплодна течност. Състоянието може да бъде диагностицирано чрез ултразвук и лекарят може да предложи лечение въз основа на фактори като степента му и Вашата медицинска история.
2. Голям корем: Ако коремът Ви расте бързо, можете да посетите Вашия лекар за преглед. Обикновено това може да е нормално при предишна бременност или други фактори: задържане на вода или наддаване на излишно тегло поради небалансирано хранене. Твърде големият корем обаче може да се дължи на високи нива на захар (гестационен диабет) по време на бременност. Високите нива на кръвната захар на майката могат да доведат до предаване на прекомерно количество захар към бебето и то да стане по-голямо от обикновено.
Една от тревожните причини за необичайно голям корем може да бъде полихидрамнион или голямо количество амниотична течност, което ще бъде диагностицирано от Вашия лекар и ще се лекува по подходящ начин.
Според проучвания полихидрамнионът е лек в приблизително 80% от случаите, умерен в 15% и тежък в 5%. Правилната диагноза и навременното лечение са от съществено значение за правилното му контролиране и лечение.
3. Висок корем: Ако носите бебето високо, това обикновено означава, че имате добър мускулен тонус и силни коремни мускули. Освен това може да се дължи на това, че сте висока и в повечето случаи високият корем при бременност се счита за нормален, освен Вашия лекар не е диагностицирал друга причина. Уверете се, че Вашият лекар редовно следи размера на корема – измерва обиколката на корема и фундуса на матката ежемесечно.
4. Нисък корем: С нисък корем може да изглежда, че бебето е готово да излезе всеки момент, но обикновено не е така. Ниското носене на бебето може да причини дискомфорт, натиск в долната част на гърба и болка в таза, но не е причина за безпокойство.
5. Широк корем: Широкото носене обикновено означава, че бебето е в позиция настрани, наречено напречно разположение. Може да е проблем, ако бебето не се обърне с главата надолу по време на раждането. Въпреки това, понякога бременна жена с наднормено тегло може да носи широко, което не е причина за безпокойство.
Размерът на бременното коремче може да се променя през деня. Например: на сутринта, след като храната от предишната вечер е усвоена, коремът може да изглежда по-малък. Въпреки това, с напредването на деня стомахът се изпълва с храна коремът може да стане по-голям.
Наслаждавайте се на всяка седмица от бременността си, яжте здравословни храни и следвайте съветите на Вашия лекар. Уверете, че Вашият лекар внимателно следи растежа на плода и размера на корема. Анатомията и външният вид на корема по време на бременност зависят от различни фактори и варират при всяка жена.
Използвани източници:
1. R. Horsager-Boehrer; Worried about having a big baby? Four things to know about birth weight; UT Southwestern Medical Center (2017)
2. A. Kofinas and G. Kofinas; Differences in amniotic fluid patterns and fetal biometric parameters in third trimester pregnancies with and without diabetes; The Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine (2006)
3. Pregnancy: The Second Trimester; Johns Hopkins Medicine
4. Fetal development: Stages of growth; Cleveland Clinic
5. Amniotic Fluid Problems/Hydramnios/Oligohydramnios; Children’s Hospital of Philadelphia