Неща, които трябва да избягвате по време на бременност

1 ноември 2022 г.

Неща, които трябва да избягвате по време на бременност

Има няколко продукта или навици на живот, с които бременните жени и техните партньори трябва да внимават по време на бременност.

Котки

Токсоплазмозата е често срещана инфекция, която се среща при повечето птици и бозайници, включително хора, и може да причини сериозни проблеми по време на бременност. Паразитът, наречен Toxoplasma gondii, може да бъде открит в котешки изпражнения или почва - или котешка тоалетна, която е замърсена със заразени котешки изпражнения.

Рискът от заразяване с токсоплазмоза, когато сте бременна, е много нисък. Но ако настъпи заразяване в ранните етапи на бременността, рискът от спонтанен аборт се увеличава и може да причини слепота и увреждане на мозъка на нероденото бебе.

Признаците на токсоплазмоза могат да бъдат леки грипоподобни симптоми, като повишена телесна температура, болки в гърлото и болки в мускулите. В повечето случаи токсоплазмозата обаче не причинява никакви симптоми.

Бременните жени не се изследват рутинно за токсоплазмоза. Ето защо е важно да знаете как да предотвратите инфекцията.

Почистващи препарати

Проверете етикетите на почистващите продукти, за да се уверите, че няма предупреждения за безопасност за бременни жени. Ако използвате почистващи продукти, лепила, бои или други домакински химикали, следвайте указанията за безопасност на етикета. Уверете се, че стаята е добре проветрена, когато почиствате - отворете прозорците и вратите.

Някои топчета от молци и тоалетни дезодоранти съдържат вещество, наречено нафталин. Излагането на много големи количества нафталин може да увреди кръвните клетки, което води до състояние, наречено хемолитична анемия. Симптомите, които могат да възникнат след излагане на големи количества нафталин, включват умора, загуба на апетит, гадене, повръщане и диария. Новородените бебета са с висок риск от увреждане, ако са изложени на нафталин.

Упражнения

Страхотно е да сте активни и да поддържате форма, докато сте бременна, но първо се консултирайте с лекаря си, за да сте сигурни, че нямате здравословни проблеми, които да ви пречат да спортувате. Ако няма проблеми, опитайте се да правите 30 минути умерени упражнения, като ходене или плуване, през повечето дни от седмицата.

Редовните упражнения могат:

  • да Ви помогнат да поддържате здравословно тегло
  • да Ви помогнат да се отпуснете
  • да Ви помогнат да станете по-силни и по-здрави, което е добре за справяне с бременността, раждането и родителството
  • да помагат за намаляване на дискомфорта като болки в гърба и разширени вени, които засягат някои бременни жени
Неща, които трябва да избягвате по време на бременност

Фалшив тен

Активната съставка във фалшивия тен е дихидроксиацетон (DHA), нетоксично вещество, което реагира с клетките в най-външния слой на кожата и произвежда кафяв пигмент (цвят), наречен меланоидин. DHA не излиза извън външния слой на кожата и следователно не се абсорбира в тялото. Добре е да използвате кремове и лосиони за изкуствен тен, докато сте бременна.

Не е добра идея да имате спрей за тен, докато сте бременна, защото може да вдишате спрей и не се знае дали това е опасно за бебето. Освен това изкуственият тен понякога може да предизвика алергична реакция. Бременността променя хормоналните нива и може да направи кожата по-чувствителна от нормалното. Ако използвате фалшив тен, винаги първо тествайте продукта върху малък участък от кожата, за да видите дали имате реакция.

Въпреки че някои фалшиви тенове съдържат слънцезащитен фактор обикновено е много нисък. Повишената чувствителност на кожата по време на бременност може да означава, че е по-вероятно да изгорите, така че използвайте крем с висока защита (минимум 30) и стойте далеч от слънцето колкото е възможно повече.

Никой не трябва да използва хапчета за тен или инжекции за тен. Хапчетата за солариум съдържат големи количества бетакаротин и/или химикал, наречен кантаксантин, които са свързани с опасни странични ефекти, включително увреждане на очите и черния дроб. Инжекциите, съдържащи Melanotan, които увеличават меланина в кожата, се изписват от лекар само с рецепта.

Храна

Има някои храни, които трябва да избягвате, когато сте бременна, защото те могат да Ви разболеят или да навредят на вашето бебе. Научете повече за храните, които трябва да избягвате или с които трябва да внимавате особено, когато сте бременна.

Алкохол

Няма безопасно ниво на алкохол по време на бременност. Независимо дали планирате бременност, вече сте бременна или кърмите, най-безопасният вариант е да не пиете, тъй като алкохолът може да навреди на нероденото Ви бебе.

Боя за коса

Повечето изследвания, макар и ограничени, показват, че е безопасно да боядисвате косата си по време на бременност. Някои проучвания са установили, че много високи дози от химикалите в боите за коса могат да причинят вреда. Въпреки това, тези дози са огромни в сравнение с много ниското количество химикали, когато боядисвате косата си.

Много жени решават да изчакат с боядисването на косата си през първите 12 седмици от бременността, когато рискът химичните вещества да навредят на бебето е много по-голям. Ако сами боядисвате косата си или работите във фризьорски салон, можете допълнително да намалите риска, като се уверите, че:

  • носите ръкавици
  • оставяте боята за минимално време
  • работите в добре проветриво помещение

Подчертаването на косата Ви чрез поставяне на боята само върху кичури коса също намалява риска. Използваните химикали се абсорбират само от косата Ви, а не от скалпа или кръвния поток.

Полутрайните чисти растителни бои, като къна, са безопасна алтернатива.

Бременността може да повлияе на нормалното състояние на косата Ви. Например, косата Ви може да реагира по различен начин на боядисване или къдрене и да стане повече или по-малко абсорбираща, къдрава или непредсказуема.

Лечение на коса по време на кърмене

Информацията за процедурите за коса по време на кърмене е ограничена. Въпреки това е много малко вероятно значително количество от химикалите, използвани в боите за коса, да преминат през кърмата Ви. Това е така, защото много малко количество навлиза в кръвта Ви. Много жени са използвали процедури за коса, докато кърмят, без известни отрицателни резултати.

Рисуване

Рискът изпаренията от съвременните домакински бои да навредят на Вашето бебе е малък, но е невъзможно да се знае точно колко малък е този риск. Това е така, защото е много трудно да се измерват веществата и химикалите, които тялото Ви абсорбира по време на дейности като рисуване.

Има много малко изследвания за въздействието на изпаренията от боята върху неродените бебета. Малкото проучвания, които са направени, показват, че рискът е изключително нисък.

Всеки малък риск за Вашето бебе е най-голям през първия Ви триместър, когато органите на вашето бебе започват да се развиват. Всякакви вредни изпарения или химикали на този етап могат да повлияят по-тежко на Вашето бебе. Като предпазна мярка е най-добре да избягвате боядисване и декориране поне до 14-та седмица от бременността.

Сауна или джакузи

Има малко изследвания за използването на сауни, джакузита и подобни отопляеми съоръжения за отдих по време на бременност. Въпреки това е препоръчително да ги избягвате поради рисковете от прегряване, дехидратация и припадък.

Вероятно ще се чувствате по-топло по време на бременност. Това се дължи на хормонални промени и повишено кръвоснабдяване на кожата. Тези хормонални промени често могат да накарат бременните жени да чувстват прималяване.

Ако прегреете, повече кръв тече близо до кожата Ви, за да помогне за охлаждането на тялото Ви чрез изпотяване. Това означава, че по-малко кръв тече към вътрешните Ви органи като мозъка. Ако това се случи, мозъкът Ви може да не получи достатъчно кръв и следователно кислород. Това може да Ви накара да почувствате прималяване.

Когато използвате сауна, джакузи, гореща вана или парна баня, тялото Ви не може ефективно да губи топлина чрез изпотяване. Поради това основната температура на Вашето тяло се повишава. Възможно е значително повишаване на вътрешната Ви температура да повлияе на развитието на нероденото Ви бебе, особено през първите 12 седмици от бременността.

Солариумите

Солариумите излъчват ултравиолетови (UV) лъчи, същият тип вредно лъчение, което се среща в слънчевата светлина. Използването на солариум увеличава риска от развитие на рак на кожата, включително злокачествен меланом, най-сериозната форма на рак на кожата.

Няма ясни доказателства за ефекта на UV лъчите от солариума върху нероденото бебе. Някои проучвания предполагат, че може да има връзка между повишените UV лъчи и дефицита на фолиева киселина. Това е така, защото UV лъчите могат да разграждат фолиевата киселина.

Бременните жени често установяват, че кожата им е по-чувствителна от обикновено. Ако използвате солариум, когато сте бременна, е по-вероятно кожата Ви да изгори.

Рентгенови лъчи

Ако е възможно, трябва да избягвате рентгеново изследване, докато сте бременна. Вашият лекар ще прецени дали лечението Ви може да изчака, докато родите бебето си. Той ще прецени дали ползите от лечението надвишават ниския риск от рентгенова снимка. Те могат също да обмислят използването на друг метод за изобразяване вместо това, като ултразвуково изследване.

Рискът от рентгеново лъчение е свързан с гестационния срок на бременността, в който се случва експозицията, и количеството на дозата, която достига до бебето. Съществува малък риск от вродени дефекти и проблеми с физическото и умственото развитие.

Повтарящото се излагане на радиация обаче може да увреди клетките на тялото, което може да увеличи риска от развитие на рак. Ето защо дозата радиация, използвана при рентгеново изследване, винаги е възможно най-ниска. Рентгеновите лъчи по време на бременност носят много малък риск от излагане на нероденото бебе на радиация, което може да причини развитие на рак по време на неговото или нейното детство.

Използвани източници:

RANZCOG (Common questions in pregnancy)

Raising Children Network (Pregnancy: health and wellbeing), health.vic (Toxoplasmosis)

NSW Health (Naphthalene in moth balls and toilet deodorant cakes)

Australian Breastfeeding Association (Radiology and breastfeeding),

The Royal Women's Hospital (Active pregnancy)